Artykuły

Turniej 11-03-2017 Youth Cup

Relacja Youth Cup 3 - 18.03.2017

W sobotnie popołudnie oczy kibiców sportowych skierowane były na mamuci obiekt w Vikersund, ale zawodnicy i zawodniczki cyklu Youth Cup byli całowicie skoncentrowani na swoim celu - zdobyciu jak największej ilości punktów, które pozwolą dostać się do czerwcowego turnieju Masters! Na starcie pojawiła się rekordowa liczba 23 młodych tenisistów i tenisistek, a wśród nich aż ośmioro debiutantów.

 

Kategoria dziewcząt:

11 zawodniczek zostało podzielonych na 3 grupy, z których do najlepszej czwórki miały trzy zawodniczki z pierwszych miejsc i jedna z drugiego miejsca, która będzie miała najlepszy bilans małych punktów. Rozstawiona z nr 1, jednocześnie najmłodsza uczestniczka turnieju, Oliwia Fojudzka stanęła na wysokości zadania i pewnie wygrała swoją grupę. Pojedynek o drugie miejsce rozstrzygnęła na swoją korzyść Natalia Żabińska, która pokonała debiutującą w cyklu Katarzynę Grądziel.

W grupie B popis dała turniejowa dwójka - Dominika Hajduk, która w trzech meczach nie straciła ani jednego gema! Na drugim miejscu rywalizację zakończyła Zosia Zdrojewska, która  pokonała dwie kolejne debiutantki 6:3 Patrycję Orsę i 6:4 Emilię Koterską. Dziewczyny zapłaciły tzw. "frycowe", ale w kolejnych turniejach na pewno będzie już lepiej.

Ostatnia z debiutantek nie zapłaciła frycowego, bo jej doświadczenie z turniejów ogólnopolskich, pozwoliło na zdecydowane wygranie grupy C. Mowa o Liwii Sobalak z Namysłowa, która nie oddała ani jednego gema Amelii Falisz, Zosi Santorowskiej i Marcelinie Senger. Najlepszą z tej trójki okazała się Amelia, ale podobnie jak Zosi Zdrojewskiej, zabrakło jej dwóch wygranych gemów, by uzyskać status lucky looser i awansować do półfinału.

Znalazła się tam za to Natalia Żabińska, która jednak nie była w stanie podjąć wyrównanej walki z, wyrastającą na główną faworytkę, Liwią. W drugim półfinale pewne zwycięstwo odniosła Oliwka, która pokonała Dominikę 6:3.

Na koniec odbyły się pojedynki o miejsca. Dziewiąte przypadło Emilce, która po zaciętym meczu pokonała Kasię. Mini turniej o piąte miejsce wygrała Zosia Zdrojewska, a za jej plecami sklasyfikowane zostały Amelia, Patrycja i Zosia Santorowska.

Trzecie miejsce, które było jednocześnie jej najlepszym wynikiem w Youth Cup, przypadło Natalii, która pokonała 6:4 Dominikę. Bezkonkurencyjna okazał się Liwia, która dopiero w stojącym na bardzo wysokim poziomie finale, straciła gema z Oliwką i wygrała 6:3.

W Mastersie będzie bardzo ciekawie...

 

Klasyfikacja dziewcząt w 3 turnieju:

1. Liwia Sobalak – 100 p.

2. Oliwia Fojudzka – 80 p.

3. Natalia Żabińska – 60 p.

4. Dominika Hajduk – 50 p.

5. Zofia Zdrojewska – 40 p.

6. Amelia Falisz – 30 p.

7. Patrycja Orsa – 20 p.

8. Zofia Santorowska – 10 p.

9. Emilia Koterska – 10 p.

10. Katarzyna Grądziel – 10 p.

11. Marcelina Senger – 10 p.

 

Klasyfikacja dziewcząt po 3 turniejach:

1. Oliwia Fojudzka – 220 p.

2. Dominika Hajduk – 190 p.

3. Natalia Sankowska – 100 p.

Liwia Sobalak – 100 p.

5. Amelia Falisz – 90 p.

6. Nika Hurkacz – 80 p.

7. Zofia Zdrojewska – 80 p.

8. Natalia Żabińska – 70 p.

9. Zuzanna Kania – 50 p.

Malwina Faligowska – 50 p.

11. Marcelia Senger – 50 p.

12.  Amelia Stochniał – 30 p.

13. Emma Palus – 20 p.

Patrycja Orsa – 20 p.

14. Zofia Santorowska – 20 p.

15. Emilia Koterska – 10 p.

Katarzyna Grądziel – 10 p.

- w przypadku takiej samej ilości o kolejności decyduje najlepszy pojedynczy występ w turnieju

 

Kategoria chłopców:

 

12 graczy w wieku od 12 do 15 lat rywalizowało w czterech grupach trzyosobowych. Główny faworyt turnieju Mateusz Gaweł już w pierwszym meczu trafił na ogromny opór ze strony debiutanta i rówieśnika - Tomka Mendrzyckiego. Mateusz wygrał, ale... dopiero po tie-breaku! Tomek awansował do ćwierćfinału z drugiego miejsca, dzięki wygranej z młodszym o 3 lata Mikołajem Kamińskim, który dosyć pechowo wylosował dwóch rywali, większych od niego o głowę.

W grupie B nieco usztywnieni pierwszym pojedynkiem Franek Grzesiak i Piotrek Sokolik częstowali się na początku podwójnymi błędami serwisowymi. Ostatecznie ciśnienie lepiej wytrzymał rozstawiony z nr 2. Franek, który pokonał debiutanta 7:5. Z rozpędu, coraz lepiej grający Franek, ograł Karola Hładiaka, który odbił sobie tę porażkę, pewnie wygrywając z Piotrkiem.

Turniejowa trójka - Kacper Nowak wyraźnie wygrał z Maksem Krzysztoniem i Antkiem Komarczewskim. Ten ostatni tak przejął się tym niepowodzeniem, że przez chwilę chciał poddać następny mecz. "Delikatne" naciski sędziego otrząsnęły jednak gracza z Oleśnicy, który wyraźnie pokonał Maksa i awansował do ćwierćfinału.

Grupę D także wygrał faworyt - 12-letni Bartek Sikorski. Za jego plecami znaleźli się Kacper Wołowiec, który mimo debiutu w Youth Cup, wytrzymał presję i pokonał 6:4 Nikodema Fiodorowa.

Mini turniej o miejsce dziewiąte, to dwa minimalne zwycięstwa Mikołaja, który poprawił sobie humor, po nienajlepszym losowaniu. Tuż za nim sklasyfikowany został Piotrek, a następnie Maks i Nikodem.

Tylko jeden ćwierćfinał przyniósł spodziewane emocje. Kacper ostro walczył z wyższym o głowę Tomkiem i, choć starszy i wyższy zawodnik miał szansę na wyrównanie, to ostatnie dwa punkty padły łupem zadziornego Kacpra Nowaka. Łatwe wygrane odnieśli Mateusz (pokonał Antka), Bartek (nie dał szans Karolowi) i Franek (po świetnym meczu wygrał z Kacprem Wołowcem). Niespodzianek zatem nie było, bo cała czwórka rozstawionych w komplecie zameldowała się w półfinale.

Mini turniej o piąte miejsce bardzo pewnie wygrał Tomek, który może być bardzo groźny dla faworytów w kolejnym turnieju. Za nim sklasyfikowani zostali Antek, Kacper Wołowiec oraz Karol.

Najmłodszy zawodnik w fazie półfinałowej chyba przestraszył się starszego rywala, bo nie podjął walki z Mateuszem. Emocji nie brakowało za to w meczu Franka i Kacpra. Ten pierwszy popełnił zbyt wiele błędów na początku meczu, ale kiedy przy stanie 3:5 wydawało się, że Kacper finał ma już w kieszeni, Franek się odbudował. Zawdzięczał to przede wszystkim rozluźnieniu rywala, który popełnił aż 3 podwójne błędy serwisowe pod rząd... Kiedy wydawało się, że Franek przejmie inicjatywę i wskoczy do finału, Kacper się obudził i bardzo szybko sprowadził rywala na ziemię, wygrywając 7:5. Podłamany tym meczem Franek nie był w stanie emocjonalnie się odbudować, co kosztowało go szybką porażkę w pojedynku o 3 miejsce z Bartkiem.

Finał był dosyć wyrównany, ale ostatnie słowo znów należało do faworyta nr 1.- Mateusza, który pokonał Kacpra 6:4.

Już za miesiąc ostatni turniej klasyfikacyjny do czerwcowego Mastersa. Kto się w nim znajdzie? Póki co, wiadomo, że Mateusz, Kacper Franek i pewnie Bartek. Pozostali muszą zaprezentować świetną formę w kwietniu.

Zapraszamy!!!

 

Klasyfikacja chłopców w 3 turnieju:

1. Mateusz Gaweł – 100 p.

2. Kacper Nowak – 80 p.

3. Bartosz Sikorski – 60 p.

4. Franciszek Grzesiak – 50 p.

5. Tomasz Mendrzycki – 40 p.

6. Antoni Komarczewski – 30 p.

7. Kacper Wołowiec – 20 p.

8. Karol Hładiak – 10 p.

9. Mikołaj Kamiński – 10 p.

10. Piotr Sokolik – 10 p.

11. Maksymilian Krzysztoń – 10 p.

Nikodem Fiodorów – 10 p.

 

 

Klasyfikacja chłopców po 3 turniejach:

1. Mateusz Gaweł – 260 p.

2. Kacper Nowak – 160 p.

3. Franciszek Grzesiak – 130 p.

4. Bartosz Sikorski – 110 p.

5. Bartosz Kotarba – 80 p.

Krystian Pniewski – 80 p.

7. Aleksander Śliwiak – 60 p.

8. Antoni Komarczewski – 50 p.

9. Jan Konieczny – 40 p.

Tomasz Mendrzycki – 40 p.

11. Karol Hładiak – 40 p.

12. Nikodem Kudowicz – 20 p.

Kacper Wołowiec – 20 p.

14. Nikodem Fiodorów – 20 p.

15. Filip Szczebak – 10 p.

Maciej Janiszewski – 10 p.

Mikołaj Kamiński – 10 p.

Piotr Sokolik – 10 p.

Maksymilian Krzysztoń – 10 p.

- w przypadku takiej samej ilości o kolejności decyduje najlepszy pojedynczy występ w turnieju

 

Z tenisowym pozdrowieniem,

Grzegorz Święcicki

Dziennikarz Magazynu Tenis Polska oraz

współzałożyciel WTA - Wrocławskie Turnieje Amatorskie

Copyright (c) WTA Wrocławskie Turnieje Amatorskie 2013-2014. All rights reserved.
Designed by olwebdesign.com