Artykuły

Turniej 17-06-2017 Youth Cup Masters

Relacja Youth Cup MASTERS 2017

Pogada za wszelką cenę starała się pokrzyżować plany młodym tenisistkom i tenisistom z cyklu Youth Cup, ale na szczęście turniej mógł odbyć się w pięknej hali Redeco przy ul. Hallera we Wrocławiu. Sobota 17 czerwca 2017 roku – tę datę z pewnością zapamiętają najlepsi gracze czwartej (miejmy nadzieję, że nie ostatniej) edycji tenisowych imprez dla młodzieży rekreacyjnie uprawiającej biały sport.

Kategoria dziewcząt:

Z ośmiu uprawnionych do gry, na starcie zameldowało się 7 zawodniczek, ale wszystkie faworytki pojawiły się w komplecie.

W grupie Sereny Williams (wszystkie grupy w Mastersie nazwane były na cześć wielkich gwiazd tenisa) dzielnie walczyła Marcelina Senger, ale uległa faworytkom, które znacznie więcej czasu spędzają na korcie w czasie treningów – Zofii Zdrojewskiej i Oliwii Fojudzkiej. Warto dodać, że w obu meczach Marcelina nawiązała walkę wygrywając gema. Dwie ostatnie stoczyły ze sobą świetny mecz, w którym minimalnie lepsza okazała się Oliwia (7:5) i to ona awansowała do półfinału z pierwszego miejsca.

W grupie Agnieszki Radwańskiej od początku dominowała, nomen omen, Dominika Hajduk. W całej fazie grupowej straciła ona tylko gema z Amelią Falisz, która w dobrym stylu uporała się z dwiema rywalkami – Kasią Grądziel i Natalią Żabińską, dzięki czemu dostała się do półfinału z drugiego miejsca.

Oba półfinały były bardzo wyrównane i zakończyły się wynikami 6:4. W pierwszym, więcej zimnej krwi zachowała Oliwia, która pokonała Amelię, a w drugim górą była Dominika, która do tego stopnia obniżyła morale Zosi, że ta uległa również Amelii w meczu o 3 miejsce. Podium i puchar zatem dla Amelii, a dla Zosi medal i dobry trening przed niedzielnym turniejem Oliwex Kids Cup.

Na niedzielny turniej szykowała się także Oliwia, która była w nim wielką faworytką. Jednak w sobotnim finale na korcie rządziła Dominika. Po dwóch bardzo wyrównanych i wygranych przez nią gemach, podopieczna Dawida Radwańskiego się wyluzowała i zagrała na najwyższym poziomie. Oliwia nie była w stanie odpowiedzieć na bardzo mocne, płaskie piłki rywalki, która bardzo pewnie wygrała finał i sięgnęła po zwycięstwo w turnieju Masters. Gratulacje dla wszystkich zawodniczek – grajcie dalej i cieszcie się tenisem!

 

Klasyfikacja dziewcząt turnieju Masters:

1. Dominika Hajduk

2. Oliwia Fojudzka

3. Amelia Falisz

4. Zofia Zdrojewska

5. Natalia Żabińska

6. Marcelina Senger

7. Katarzyna Grądziel

 

Kategoria chłopców:

Ośmiu wspaniałych, czyli najlepsi młodzieżowi amatorzy we Wrocławiu i okolicach, wystartowało w turnieju Masters. Zabrakło tylko nr 6. cyklu – Olka Śliwiaka, którego zastąpiła „dziesiątka” – Karol Hładiak.

Grupa Rogera Federera, a w niej youthcupowy Federer – Mateusz Gaweł. Zawodnik, który w całym cyklu przegrał zaledwie dwa mecze – raz w półfinale i raz w finale. Faworyt jednak nie miał z górki, bo mecze z Piotrkiem Sokolikiem i Antkiem Komarczewskim wygrał po 6:4. Nieco łatwiej poszło mu z Kacprem Nowakiem (6:3), ale to właśnie ten ostatni awansował z drugiego miejsca do półfinału! Grający defensywnie, ale bardzo regularnie Kacper, stoczył dramatyczny bój z Antkiem, w którym po ponad 45 minutach walki wygrał 7:5 (przy piłce meczowej zagrał loba na linię). Z kolei z Piotrkiem źle stanął i wydawało się, że nie dokończy pojedynku, ale rywal tego nie wykorzystał i Kacper mógł cieszyć się z awansu do wielkiej czwórki.

W grupie Rafaela Nadala, choć trudno w to uwierzyć, było jeszcze więcej emocji. Ze swoimi rywalami nie poradził sobie Karol Hładiak, choć w dwóch meczach całkiem nieźle sobie radził i urwał kilka gemów. Pozostała trójka – Franek Grzesiak, Bartek Sikorski i najstarszy z nich Tomek Mondrzycki stoczyła fantastyczne pojedynki i każdy z nich odniósł po dwa zwycięstwa (Bartek po dramatycznym meczu niespodziewanie pokonał w tie-breaku Tomka, Tomek siłą gry zdominował Franka, a ten z kolei po odważnej grze na początku spotkania i kilku błędach rywala w końcówce, wygrał z Bartkiem). O awansie decydował więc bilans gemów w meczach między tą trójką. Tomek 12-11 i awans z pierwszego miejsca, Franek 10-10 i awans z drugiego, Bartek 11-12, co oznaczało, że zabrakło mu jednego gema do awansu. Bartek był oczywiście trochę niepocieszony, choć nie tak, jak jego trener, ale wyciągnął z tego turnieju ogromny bagaż doświadczeń, który na pewno zaprocentuje w przyszłości. Jego mecz z Tomkiem zapamiętamy na długo…

Tylko jeden półfinał był zacięty, bo potężnie serwujący Mateusz nie dał większych szans Frankowi, który jeszcze nie otrząsnął się z emocji, jakie towarzyszyły mu w ostatnich grupowych meczach, dzięki którym „na styku” znalazł się w wielkiej czwórce. W drugim Tomek wygrywał z Kacprem już 5:2, ale kilka prostych błędów i dekoncentracja doprowadziły do tego, że doszło do tie-breaka. W nim, Kacper prowadził już 6:3, ale jakoś nie był w stanie zamknąć tego meczu. Kiedy jednak doszło do wyrównania (6:6) pomocną dłoń wyciągnął rywal, który zepsuł return, a potem bekhend. Kacper po kolejnym maratońskim i dramatycznym meczu wszedł do finału! Po kontuzji już nie było śladu….

W meczu o 3 miejsce ponownie Tomek okazał się lepszy od wyraźnie zmęczonego już Franka, a w finale… rozpędzony Mateusz atakował niemal każdą piłkę i wszystko mu wychodziło! Kacper zadowolił się już drugim miejscem, które i tak było wielkim sukcesem, a Mateusz przypieczętował kolejne zwycięstwo w Youth Cup strzałem z forhendu po linii. Dla niego jedyną drogą rozwoju jest teraz rywalizacja z dorosłymi amatorami. Życzymy powodzenia!!!

 

Klasyfikacja chłopców turnieju Masters:

1. Mateusz Gaweł

2. Kacper Nowak

3. Tomasz Mondrzycki

4. Franciszek Grzesiak

5. Bartosz Sikorski

Antoni Komarczewski

7. Piotr Sokolik

Karol Hładiak

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za start w tegorocznej edycji Youth Cup i chcemy poinformować, że następna edycja odbędzie się TYLKO WÓWCZAS, kiedy na horyzoncie pojawi się SPONSOR. Przy takiej formule nie jesteśmy w stanie dalej angażować czas i energię, by przy każdym turnieju martwić się, czy nie będzie trzeba do niego jeszcze dopłacić.

Proszę spojrzeć jak wygląda nasz drugi cykl Oliwex Kids Cup – wsparcie sponsora pozwala nam na dużo wyższy standard organizacyjny, świetne nagrody i większy spokój, kiedy rozliczamy się za korty, piłki, puchary, dyplomy itd. Bardzo byśmy chcieli dalej to robić, ale mamy rodziny i mnóstwo innych obowiązków zawodowych, dlatego motywacja finansowa jest w tym wypadku niezbędna.

W razie chęci współpracy prosimy o kontakt – 602769796 lub 883882096 oraz wrocłTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Oby… do zobaczenia!

 

Z tenisowym pozdrowieniem,

Grzegorz Święcicki

Dziennikarz Magazynu Tenis Polska oraz

współzałożyciel WTA - Wrocławskie Turnieje Amatorskie

Copyright (c) WTA Wrocławskie Turnieje Amatorskie 2013-2014. All rights reserved.
Designed by olwebdesign.com